Fryga*PL
.
pl en
strona główna
o rasie
kotki
kocury
kocięta
kastraty
nasze gwiazdy
linki
kontakt

 

Zachowanie

Koty somalijskie przywodzą na myśl wiewiórkę bądź lisa. Naszą Tsulę znajomi bardzo szybko okrzyknęli "wiewiórem" i Tsula postanowiła podążyć tym tropem wskakując na drzewa podczas spacerów.

na drzewie na drzewie

Koty somalijskie, podobnie jak ich krótkowłosi krewniacy (koty abisyńskie), to niesamowicie proludzkie i ciekawskie stworzonka. Chętnie i aktywnie, a czasem wręcz namolnie, towarzyszą swoim właścicielom we wszystkim: od kąpieli, przez sprzątanie, po gotowanie.

w wannie w kuchni

Dla mnie są esencją kota w kocie. Taka ciekawska i wszędobylska była moja pierwsza kotka domowa – Fryga – jej trochę przeszło z wiekiem, a somalijczykom rzadko przechodzi. Żywiołowe i energiczne, lubią się też przytulić, jednak, stojąc przed wyborem: ruszająca się zabawka w ręku człowieka (np. kocia wędka), a statyczne siedzenie na kolankach – zawsze wybiorą zabawę.

na kolanach na wystawie

Oczywiście każdy kot, nawet w jednej rasie, jest trochę inny i trafiają się też spokojniejsze egzemplarze, jednak somalijczyki rzadko stają się statecznymi kanapowcami nawet w wieku dorosłym.

Wygląd

Koty somalijskie są rozmiaru średniej wielkości, smukłego kota domowego z dłuższym futerkiem. Swój specyficzny lisio-wiewiórzy wygląd zawdzięczają m.in. charakterystycznemu umaszczeniu. Wbrew pozorom Tsula nie jest ruda – jest kotem czarnym pręgowanym. To interesujące, na pierwszy rzut oka niewidoczne, pręgowanie to tzw. ticking (pręgowanie ticked). Polega on na tym, że zamiast pręg lub cętek widocznych na całym kocim futrze, każdy pojedynczy włosek somalijczyka ma po kilka prążków co daje efekt cieniowania całego kota. Kolor prążków jest różny w zależności od tego w jakim kolorze jest dany kot.

Koty somalijskie występują w 4 głównych odmianach kolorystycznych oraz ich srebrnych wariacjach. Na kolor kota składa się kolor podszerstka (u srebrnych biały) + kolor tickingu.

Tsula jest czarna, więc jej sierść ma czarny ticking, a wydaje się ruda ze względu na ciepło-ceglasty kolor podszerska, bardzo pożądany u czarnych somalijczyków. Ten kolor w języku polskim nazywa się również „dzikoumaszczony” (ang. usual/ruddy/tawny), no, bo trudno za każdym razem tłumaczyć, że ten "rudy" kot jest tak naprawdę genetycznie czarny.

umaszczenie

Pra-prababcia Tsuli jest somalijczykiem o umaszczeniu cynamonowym (sorrel). I to dopiero jest prawdziwa kolorystyczna wiewióra – z rudo-pomarańczonym podszerstkiem oraz czerwonym tickingiem.

praprababcia

Kocięta Tsuli będą zawsze w kolorze swojej mamy, ale mamy nadzieję, że kiedyś, w dalszej przyszłości, cynamonki też do nas zawitają.

Kolory, których nie planujemy w hodowli, to rozjaśnienia dwóch powyższych, czyli niebieski i płowy.

niebieski płowy